Pasaulinė širdies diena 2020 m. – su širdies ir kraujagyslių ligomis kovokime iš širdies

Atgal

Pasaulinė širdies diena 2020 m. – su širdies ir kraujagyslių ligomis kovokime iš širdies

2020-09-29

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ir Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, jog rugsėjo 29-ąją Pasaulinės širdies federacijos iniciatyva minima Pasaulinė širdies diena. 2020 metų šūkis – „Su širdies ir kraujagyslių ligomis kovokime iš širdies“ (angl. #UseHeart to beat cardiovascular disease).
Pasaulio lyderiai 2012 m. gegužės mėn. įsipareigojo iki 2025 m. sumažinti mirtingumą nuo neinfekcinių ligų 25 proc. Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos lemia beveik pusę visų mirčių dėl neinfekcinių ligų. Pasaulinė širdies diena yra puiki platforma širdies ir kraujagyslių sistemos ligų bendruomenei susivienyti kovojant su širdies ir kraujaguslių sistemos ligomis bei prisidėti prie pasaulinės ligų naštos mažinimo.
Pasaulinė širdies diena, incijuota Pasaulinės širdies asociacijos, informuoja visus pasaulio žmones, kad širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis, kasmet pasaulyje nusinešanti 17,9 milijonus gyvybių, ir pabrėžia svarbą veiksmų, kurių gali imtis kiekvienas žmogus, kad išvengtų ir kontroliuotų širdies ir kraugyslių ligas.
Šios dienos minėjimo tikslas yra mokyti žmones, kad kontroliuodami rizikos veiksnius, tokius, kaip tabako vartojimas, nesveika mityba ir fizinis pasyvumas, galėtume išvengti apie 80 proc. priešlaikinių mirčių dėl širdies ligų ir insulto.
Lietuvos gyventojų mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų išlieka nepakitusi. Trys pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys – 2019 m. sudarė 81,9 proc. visų mirties priežasčių. Nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė, t. y. 54,6 proc., visų mirusiųjų. 2019 m. nuo kraujotakos sistemos ligų iš viso Lietuvoje mirė 20 901 žmogus, arba 748,0 asmenys 100 tūkst. gyventojų, Švenčionių rajone 271 žmogus, arba 1170,1 100 tūkst. gyventojų.
Pasaulinė širdies diena yra pasaulinė kampanija, kurios metu pavieniai žmonės, šeimos, bendruomenės ir vyriausybės visame pasaulyje dalyvauja įvairiose veiklose, skatinančiose atsakomybės prisiėmimą už savo ir aplinkinių širdies sveikatą. Šios kampanijos metu Pasaulinė širdies asociacija vienija įvairius žmones iš visų šalių kovojant su širdies ir kraujagyslių ligų našta, įkvepia bei skatina tarptautinius veiksmus, propaguojančius širdžiai sveikos gyvensenos pasirinkimą visame pasaulyje. Pasaulinė širdies asociacija ir jos nariai vadovaujasi nuostata, kad sveika širdis – pamatinė kiekvieno žmogaus teisė ir esminis pasaulinio teisingumo sveikatos srityje elementas.
Širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių yra daug: nuo rūkymo, cukrinio diabeto, padidėjusio arterinio kraujo spaudimo ir nutukimo iki oro taršos ir mažiau paplitusių priežasčių, tokių kaip paveldėjimas, infekcinės ar kitos ligos. COVID-19 pandemijos metu širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai patiria dvigubą grėsmę. Jie ne tik turi didesnę riziką sirgti sunkesne ligos forma, bet dažnai netgi vengia kreiptis profesionalios medicininės pagalbos dėl savo širdies sveikatos. Galima tik prognozuoti, kaip pandemija vystysis ateityje, tačiau širdimi rūpintis dabar yra daug svarbiau nei bet kada.
Lietuvos širdies asociacija kviečia minėti Pasaulinę širdies dieną ir „Su širdies ir kraujagyslių ligomis kovoti iš širdies“Norėdami gyventi sveiką gyvenimą, pasitelkę žinojimą turime keisti savo įpročius, kad gyvenimo kokybė būtų geresnė – stengtis reguliariai sportuoti, atsisakyti žalingų įpročių, mažinti suvartojamo alkoholio kiekį, nerūkyti, jei iki šiol rūkėte – mesti rūkyti, sveikiau maitintis, vengti streso.
Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro bei Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija.
Atnaujinta 2018-03-16 21:15