Paminėta Pasaulinė diena be tabako

Atgal

Paminėta Pasaulinė diena be tabako

2023-06-07

Gegužės 31 d. yra minima Pasaulinė diena be tabako. Šiai dienai paminėti Švenčionių VSB kartu su Zigmo Žemaičio gimnazijos mokiniais bei biologijos mokytoja Lilija Rutkovskaja vykdė akciją „Obuolys vietoj cigaretės" ir ragino Švenčionių miesto gyventojus cigaretę iškeisti į obuolį. Šią dieną visi rūkantieji buvo skatinami bent vieną dieną nerūkyti.
• Nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta 4 milijonai gyventojų.
• Lietuvoje dėl rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta ~7 tūkstančius žmonių.
• Rūkymas yra tarp dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje.
• Vidutinio amžiaus (35-69 m.) rūkalių mirtingumas yra tris kartus didesnis nei nerūkančiųjų.
• Pusė pradėjusiųjų rūkyti paauglystėje ir neatsisakiusiųjų šio žalingo įpročio, mirs nuo rūkymo sukeltų ligų.
• Moters organizmas reaguoja į tabaką daug ryškiau nei vyrų.
• Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, viena iš keturių porų, gyvenančių išsivysčiusiose šalyse, yra nevaisinga. Kitais skaičiavimais, pasaulyje kas šešta pora – tai yra 10–15 procentų, – susiduria su vaisingumo problemomis. Dar 10–25 procentai moterų patiria antrinį nevaisingumą, t. y. negali pastoti pakartotinai.
Rūkymas tai eilinė narkotikų vartojimo forma, kuri kasmet nužudo daugiau negu bet kuris kitas nelegalus narkotikas. Kad nerūkantysis nepradėtų rūkyti sekdamas kitų rūkančiųjų pavyzdžiu, būtina sudaryti tokias sąlygas, kad jis būtų apsaugotas nuo pasyvaus rūkymo žalos. Svarbus ir aplinkos poveikis – tėvų, draugų, kolektyvo pavyzdys.
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimą, rūkymas – tai lėtinė progresuojanti ir, kas liūdniausia, „užkrečiama“ liga. Tiek aktyvus, tiek pasyvus rūkymas susijęs su blogesne gyvenimo kokybe. Elektronines cigaretes ypač populiarios tarp vaikų ir jaunimo, nes, priešingai nei klasikinės, jos neturi kvapo ir gali būti įvairių skonių.
Elektroninės cigaretės dažnai minimos kaip saugesnės alternatyvos įprastoms cigaretėms, tačiau nauji moksliniai atradimai rodo, kad e-cigaretės gali būti tokios pat žalingos kaip ir tabakas.
Metimas rūkyti yra veiksmingiausias būdas sumažinti sergamumą rūkymo sukeltomis ligomis ir mirtingumą nuo jų. Atsisakius šio žalingo įpročio net ir vidutiniame amžiuje, sumažėja su tabaku susijusių ligų rizika ir pailgėja gyvenimo trukmė. Metus rūkyti miokardo infarkto ir insulto rizika per pirmuosius dvejus metus sumažėja 50 proc.
Taigi, sveikata- tai ne gyvenimo tikslas, bet kasdieninio gyvenimo pamatas.
Atnaujinta 2018-03-16 21:15