Vasario 28-ąją minima Tarptautinė retų ligų diena

Atgal

Vasario 28-ąją minima Tarptautinė retų ligų diena

2021-02-26

„Pacientai ir tyrėjai – gyvenimo partneriai“ („Patients & Researchers – Partners for Life) – toks  14-tą kartą minimos retų ligų dienos šūkis, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į glaudų mokslininkų ir pacientų, jų šeimos narių, globėjų bei sveikatos politikos formuotojų bendradarbiavimą, plėtojant retų ligų tyrimus ir gydymą.

Europoje retomis laikomos ligos, kuriomis suserga mažiau nei 1 žmogus iš 2000. Šiandien žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų, iš kurių apie 80 proc. yra genetinės. Retoms ligoms priskiriamos ne tik genetinės, bet ir kai kurios retos įvežtinės ligos, kuriomis užsikrečiama keliaujant.

Į retų ligų sąrašą Europoje įtrauktos virusinės hemoraginės karštligės (Ebola, Marburgo, Lassa geltonoji, Krymo-Kongo ir kt.), uodų platinamos ligos (Vakarų Nilo karštligė, zikos virusinė infekcija, maliarija, dengės karštligė, čikungunija ir kt.), zoonozės (tuliaremija, leptospirozė, bruceliozė, listeriozė ir kt.) legionierių liga, per maistą plintančios infekcijos (botulizmas, vidurių šiltinė), kai kurios parazitinės ligos (trichiurozė, tungiazė, įgimta toksoplazmozė, trichineliozė, anisakiazė, ir kt.), skiepais valdomos infekcijos (stabligė, difterija, įgimtas raudonukės sindromas, pasiutligė, poliomielitas ir kt.).

Daugelis sunkių užkrečiamųjų ligų, tokių kaip raupai, difterija, stabligė, pasiutligė, raudonukė buvo įveiktos skiepais.  Nuo maro, juodligės žmones išgelbėjo antibiotikai. Per maistą ir vandenį plitusi vidurių šiltinė pasitraukė pagerinus gyvenimo sąlygas, supratus paprastos higienos ir aplinkos švaros svarbą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad kai kurių retų užkrečiamųjų ligų gali padėti išvengti skiepai, ragina laikytis tinkamos rankų higienos, vartoti saugų maistą.

Informaciją apie rekomenduojamus skiepus keliautojams pagal kelionės šalį galima rasti ULAC interneto svetainėje čia.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacijaAtnaujinta 2018-03-16 21:15