Vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimas

  • Titulinis
  • Vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimas
Atgal
Sveikatos priežiūros ugdymo įstaigose tikslas – saugoti ir stiprinti vaikų sveikatą, aktyviai bendradarbiaujant su jų tėvais (globėjais, rūpintojais).
Sveikatos priežiūros uždaviniai:
  1. vykdyti vaikų sveikatos būklės stebėseną;
  2. ugdyti vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius;
  3. vykdyti visuomenės sveikatos rizikos veiksnių stebėseną ir prevenciją.
Visuomenės sveikatos specialisto, vykdančio sveikatos priežiūrą mokykloje (darželyje), pagrindinės veiklos kryptys:
  • Sveikatinimo veiklos metodinė konsultacinė pagalba mokytojams, mokiniams, tėvams.
  • Mokinių sveikatos rodiklių bei sergamumo analizė bei pateikimas mokyklos bendruomenei.
  • Informacinės medžiagos aktualiais sveikatos stiprinimo klausimais rengimas ir platinimas.
  • Mokyklos sveikatinimo projektų rengimas.
  • Renginių (diskusijų, viktorinų ir pan.) aktualiomis sveikatos temomis organizavimas mokyklos bendruomenei.
  • Mokinių maitinimo organizavimo priežiūra, skatinant sveiką mitybą.
  • Mokymosi aplinkos ir sąlygų formavimas pagal visuomenės sveikatos priežiūros teisės aktų reikalavimus.
  • Pirminė ligų profilaktika, lėtinių neinfekcinių ligų bendrųjų rizikos veiksnių nustatymas ir profilaktika.
  • Užkrečiamųjų ligų profilaktika ir kontrolė.
  • Priešepideminių priemonių, kilus susirgimo užkrečiamomis ligomis pavojui ar joms atsiradus, vykdymas.
  • Pirmosios pagalbos suteikimas gyvybei pavojingos būklės, traumų, nelaimingų atsitikimų ar apsinuodijimų atvejais.

Mokyklinė kuprinė: kokia ji?

  Artėjant naujiesiems mokslo metams tėvai pradeda rūpintis naujomis     kuprinėmis savo atžaloms. Primename, kad, renkantis kuprinę, reikėtų ne   tik atsižvelgti į savo vaiko norus bei mados naujoves, bet ir įvertinti, ar   kuprinė atitinka sveikatos ir saugumo reikalavimus. Gamintojai siūlo   daugybę įvairių kuprinių, bet ne visos jos atitinka „mokyklinių“ kuprinių   reikalavimus.

  Kokią rinktis mokyklinę kuprinę, patarimai ir reikalavimai:
 1) Į mokyklą daiktus reikia neštis tik mokyklinėje kuprinėje.
 2) Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
 3) Mokyklinės kuprinės turi būti gaminamos su diržais ir rankenėle, diržų   ilgis turi būti reguliuojamas, plotis turi būti ne siauresnis kaip 3,5 cm.
 4) Tuščių mokyklinių kuprinių svoris turi būti: pradinių klasių   moksleiviams  – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000 g.
5) Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės.
6) Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
7) Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
8) Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
9) Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.

Taisyklinga laikysena – žmogaus estetinė vertybė, tai ugdymo kultūros požymis ir geros sveikatos atspindys. Ji turi didelę reikšmę žmogaus išvaizdai ir savijautai bei sveikatai.

Mokinių profilaktinis sveikatos patikrinimas

  Kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. mokiniai mokyklų visuomenės sveikatos specialistams turi pateikti informaciją iš šeimos gydytojo (Forma Nr.027-1/a) apie profilaktinio sveikatos patikrinimo rezultatus. Šie duomenys bus naudojami stebėsenai ir analizei. Privalomas sveikatos patikrinimas labai svarbus, nes tinkamai atliktas padeda laiku nustatyti ligas, užbėgti joms už akių.

  Mokinio sveikatos pažymėjimų reikalaujama kasmet, todėl tiek moksleiviams, tiek jų tėveliams tai ne naujiena. Didžiausia klaida, kurią daro tėvai, globėjai dėl vaikų sveikatos patikrinimo yra ta, kad profilaktinį sveikatos patikrinimą jie palieka paskutinėms dienoms, patys atsainiai (formaliai) žiūri į šį patikrinimą ir nepageidauja atlikti visų reikalingų tyrimų, nepasidomi ar visos pažymos grafos yra užpildytos ir ar surašytos rekomendacijos.

  Norime priminti, kad jeigu šiais metais ikimokyklinio ar mokyklinio amžiaus vaikui jau buvo atliktas sveikatos patikrinimas ir pažyma yra pristatyta į ugdymo įstaigą, jei neatsirado naujų sveikatos sutrikimų, tuomet pakartotinai sveikatos patikrinimo iki rugsėjo 15 dienos atlikti nereikia – pažyma galioja vienerius kalendorinius metus.

  Dėl moksleivio sveikatos pažymos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka: iš anksto užsiregistruoti bei atvykti nurodytu laiku. Svarbu atminti, kad vaikus iki 16 metų pas medikus turi palydėti tėvai – be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima. Tai daroma ne tik remiantis teisės aktais, tačiau ir dėl vaiko gerovės – juk vaikas atėjęs pas gydytoją gali pamišti pasakyti apie kažkokius sveikatos sutrikimus, o kartais ir sąmoningai juos nutylėti. Tėvų pareiga, atvykus pas gydytoją, papasakoti apie vaiko sveikatą, dažniausiai jį puolančias ligas, nes gydytojas vertina ne tik bendrą vaiko sveikatos būklę, bet ir stengiasi įžvelgti kitas, galbūt tik prasidedančias ligas.

  Reikia žinoti, kad dantų būklę turi įvertinti gydytojas odontologas (dantų gydytojas).
Rekomenduotina atvykti pas savo šeimos gydytoją jau pasitikrinus dantų būklę. Profilaktinio patikrinimo metu pamatuojamas ūgis, svoris, patikrinama rega, laikysena, išmatuojamas kraujospūdis, esant kokių nors nusiskundimų vaikas siunčiamas pas gydytojus specialistus. Turi būti atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai, tačiau jei tokie tyrimai buvo atlikti mažiau nei prieš metus ir nenustatyta pakitimų, tyrimų nereiktų kartoti. Tėvai turi atkreipti dėmesį, kad gydytojas nurodytų kokią fizinio pajėgumo grupę mokinys galės lankyti. Taip pat turi būti nurodytos rekomendacijos, jei mokinys turi sveikatos sutrikimų: dėl fizinio krūvio, dėl mitybos, dėl regos, vengtinų alergenų ir panašiai.
Laiku pristatytos pažymos yra labai svarbios, nes, neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, mokyklų visuomenės sveikatos specialistai, mokytojai, bei mokyklos administracija negali užtikrinti, kad ugdymo proceso metu nebus jai pakenkta.



Atnaujinta 2024-01-11 11:19