Dėl susidariusios nepalankios epideminės COVID-19 situacijos ir paskelbto karantino šalyje, nerekomenduojama atidėti skiepijimų

Atgal

Dėl susidariusios nepalankios epideminės COVID-19 situacijos ir paskelbto karantino šalyje, nerekomenduojama atidėti skiepijimų

2020-04-20

Dėl susidariusios nepalankios epideminės COVID-19 (koronavirusinės infekcijos) situacijos ir paskelbto karantino šalyje, nerekomenduojama atidėti skiepijimų, atliekamų pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, suaugusiųjų skiepijimų pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą ar kitų rekomenduojamų skiepų, pavyzdžiui nuo erkinio encefalito, išlaikant skiepijimo schemas. Rekomendacija grindžiama, atsižvelgiant į tai, kad profilaktinių skiepijimų atidėjimas ar pertrūkiai, sukelia užkrečiamųjų ligų protrūkius, o laiku nepaskiepytiems asmenims gresia užkrečiamųjų ligų komplikacijos ir mirtys. Pavyzdžiui, 2019 m. dėl nepakankamų ir vis mažėjančių skiepijimo aprėpčių Lietuvoje registruotas didžiausias tymų protrūkis per pastarąjį dešimtmetį.
 
Skiepai nuo rotavirusinės infekcijos turi būti atlikti kūdikiams ne vėliau kaip iki 32 savaičių amžiaus ir šio skiepo vėlesniam amžiui atidėti negalima. Skiepai nuo kokliušo taip pat turi būti atliekami laiku, nes Lietuvoje stebimas sergamumo padidėjimas. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuva yra endeminė erkinio encefalito šalis, šiuo metu itin aktualūs skiepai nuo erkinio encefalito, todėl atidėti skiepų ilgesniam laikotarpiui nei nurodyta vakcinos aprašo charakteristikoje – nerekomenduojama.
Karantino metu darbą gydymo įstaigose rekomenduojama organizuoti taip, kad būtų užtikrintas ne tik pacientų, bet ir asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbančių specialistų saugumas.

 
Vadovaujantis 2020 kovo 14 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ ir Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijos vadovo sprendimu „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo paskelbus karantiną Lietuvos Respublikos teritorijoje“ karantino laikotarpiu Lietuvoje planiniai skiepijimai nei karantino, nei valstybės lygio ekstremalios situacijos laikotarpiu nėra atidedami ir privalo būti atliekami asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
SVARBU:
  • Apie skiepijimus pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių kalendorių (skiepijimų laiką) asmens sveikatos priežiūros įstaigos vaikų tėvus (įgaliotus atstovus pagal įstatymą) turi informuoti iš anksto nuotoliniu būdu.  
  • Suaugę asmenys dėl planinių skiepų su asmens sveikatos priežiūros įstaiga turi susisiekti nuotoliniu būdu.
  • Jei asmens sveikatos priežiūros įstaigai nuotoliniu būdu informuojant ar paskambinus asmeniui nustatoma, kad vaikai ar suaugusieji, kuriems reikia atlikti planinius skiepus, buvo išvykę į užsienį 14 kalendorinių dienų laikotarpyje ar turėjo sąlytį su įtariamu, ar sergančiu COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ar yra įtariami, ar serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), skiepai atidedami.
  • Planinių skiepijimų atlikimui paskiriamas atskiras laikas (diena, valandos) ir atskiros patalpos, užtikrinant, kad nesikryžiuotų pacientų, atvykstančių planiniams skiepijimams, ir kitų pacientų srautai.

Daugiau informacijos apie skiepus vaikams rasite čia.

Daugiau informacijos apie skiepus suaugusiems rasite čia.

Atsakymus ir dažniausiai užduodamus klausimus apie skiepus rasite čia.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.

 

Atnaujinta 2018-03-16 21:15